Ulga na robotyzację 2021

Dla kogo ulga na roboty

Ulga ma przysługiwać wszystkim firmom bez względu na rozmiar.
Ulga będzie dotyczyła podatników PIT i CIT.
Ulga będzie obowiązywała 5 lat.
Będzie można odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
 
ulga na roboty przemysłowe

Jakie roboty obejmie ULGA

Roboty spawalnicze, paletyzujące, mobilne, obsługujące maszyny, malarskie oraz coboty

Zakup osprzętu dla robotów przemysłowych torów, efektorów, oprogramowania, obrotników itp.

Szkolenia dla pracowników i operatorów robotów

założenia programu

Wzrost wydajności, poprawa jakości oraz obniżenie kosztów produkcji.

Wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności polskich firm.

Poprawa kwalifikacji pracowników zatrudnionych w przemyśle.

 

ułatwienie od 1 stycznia 2021 roku

ULGA robotyzacyjna jak działa

WZROST WYDAJNOŚCI PRODUKCJI
POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI
NIŻSZE KOSZTY
ulga na roboty

Dla jakich firm ulga robotyzacyjna ?

Ten rodzaj pomocy ma służyć przede wszystkim automatyzacji i robotyzacji polskich  firm, co w konsekwencji ma przełożyć się na wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na tle europejskich i światowych konkurentów. Przepisy zakładają, że ulga będzie skierowana zarówno do dużych firm jak i małych oraz średnich podmiotów. Rodzaj wykonywanej produkcji oraz ilość pracowników nie będzie brana pod uwagę.

Ulga ma zachęcić firmy do robotyzacji produkcji. Wykorzystanie robotów przemysłowych w Polsce na tle krajów takich jak Czechy czy Niemcy jest na niskim poziomie. Ma pomóc firmom na poprawę produktywności w dobie dużych problemów z wykwalifikowaną kadrą.

Ulga na roboty ma obejmować wszystkie procesy produkcyjne. Dotyczyć ma również robotów autonomicznych AMR oraz robotów biurowych systemów RPA. Ulga robotyzacja to dotowana przez Państwo pomoc mająca za zadanie doprowadzić do wzrostu produktywności i jakości w polskich zakładach produkcyjnych.

Od kiedy będzie dostępna ulga na robotyzację

Ustawodawca przewidział, że ulga ma być dostępna od stycznia 2021 roku. Jednocześnie dostępne informację wskazują, że program ma trwać 5 lat i zakończyć się w roku 2025. Wprowadzenie tej ulgi na pewno znacznie wpłynie na wzrost wykorzystania robotów przemysłowych oraz innych nowoczesnych technologi. Co ważne pod ulgę można również wciągnąć szkolenia pracowników oraz zakup niezbędnego oprzyrządowania dla robotów.

 

Leasing robotów z ulgą

Ustawodawca przewidział również zastosowanie ulgi dla robotów, których zakup finansowany jest przy pomocy leasingu. Dzięki temu zwiększy się liczba firm realnie zainteresowanych tym programem. W długiej perspektywie zwiększy to dostępność nowych technologii także dla przedsiębiorców nie dysponujących własnymi środkami finansowymi. Co ważne ulga w pierwszej kolejności obejmie zakup robotów nowych. Leasing z ulgą podatkową może być wykorzystany, także do zakupy torów jezdnych, pozycjonerów, kontrolerów i innych elementów systemów zrobotyzowanych.

Jak pozyskać ulgę na roboty przemysłowe

Ulga na robotyzację i automatyzację to program realizowany przez polski Rząd. Aby pozyskać wsparcie na zakup robotów przemysłowych należy przygotować odpowiednie wnioski, które przygotowało Ministerstwo. Poprawnie wypełnione dokumenty należy składać w określonych miejscach w czasie przewidzianym przez ustawodawcę. Wnioski na ulgę robotyzacyjną  muszą być wypełnione zgodnie z procedurą.

Z informacji jakie są dostępne wynika, że ulga będzie obejmowała wyłącznie zakup i integrację nowych robotów przemysłowych. Z ulgi wyłączone będą roboty używane. Integratorzy robotów podkreślają, że rozwiązanie to spowoduje wzrost integracji nowych stanowisk i zwiększy dostępność do robotów używanych. 

 

Na jakie roboty ulga robotyzacyjna

Pomoc w robotyzacji produkcji ma obejmować następujące rozwiązania