Ulga na robotyzację

Dla kogo ulga na roboty

Ulga ma przysługiwać wszystkim firmom bez względu na rozmiar.
Ulga będzie dotyczyła podatników PIT i CIT.
Ulga będzie obowiązywała 5 lat.
Będzie można odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
 
ulga na roboty przemysłowe

Jakie roboty obejmie ULGA

Roboty spawalnicze, paletyzujące, mobilne, obsługujące maszyny, malarskie oraz coboty

Zakup osprzętu dla robotów przemysłowych torów, efektorów, oprogramowania, obrotników itp.

Szkolenia dla pracowników i operatorów robotów

założenia programu

Wzrost wydajności, poprawa jakości oraz obniżenie kosztów produkcji.

Wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności polskich firm.

Poprawa kwalifikacji pracowników zatrudnionych w przemyśle.

 

ułatwienie od 1 stycznia 2021 roku

zobacz co zyska twoja firma

WZROST WYDAJNOŚCI PRODUKCJI
POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI
NIŻSZE KOSZTY
ulga na roboty

Dla jakich firm ulga robotyzacyjna ?

Ten rodzaj pomocy ma służyć przede wszystkim automatyzacji i robotyzacji polskich  firm, co w konsekwencji ma przełożyć się na wzrost konkurencyjności polskich firm na tle europejskich i światowych przedsiębiorstw. Przepisy zakładają, że ulga będzie skierowana zarówno do dużych firm jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Rodzaj wykonywanej produkcji oraz ilość pracowników nie będzie brana pod uwagę.

Ulga ma zachęcić firmy do robotyzacji produkcji. Wykorzystanie robotów przemysłowych w Polsce na tle krajów takich jak Czechy czy Niemcy jest na niskim poziomie. Ma pomóc firmom na poprawę produktywności w dobie dużych problemów z wykwalifikowaną kadrą.

Od kiedy będzie dostępna ulga na robotyzację

Ustawodawca przewidział, że ulga ma być dostępna od stycznia 2021 roku. Jednocześnie dostępne informację wskazują, że program ma trwać 5 lat i zakończyć się w roku 2025. Wprowadzenie tej ulgi na pewno znacznie wpłynie na wzrost wykorzystania robotów przemysłowych oraz innych nowoczesnych technologi. Co ważne pod ulge można również wciągnąć szkolenia pracowników oraz zakup niezbędnego oprzyrządowania dla robotów.

Leasing robotów z ulgą

Ustawodawca przewidział również zastosowanie ulgi dla robotów, których zakup finansowany jest przy pomocy leasingu. Dzięki temu zwiększy się liczba firm realnie zainteresowanych tym programem. W długiej perspektywie zwiększy to dostępność nowych technologii także dla przedsiębiorców nie dysponujących własnymi środkami finansowymi. Co ważne ulga w pierwszej kolejności obejmie zakup robotów nowych. Leasing z ulgą podatkową może być wykorzystany, także do zakupy torów jezdnych, pozycjonerów, kontrolerów i innych elementów systemów zrobotyzowanych.